Kérdése van? Segítünk!
1033 Budapest, Huszti út 52.
Nyitva tartás:
H-P7:30 - 16:00
Ebben a blogbejegyzésben a jelenleg érvényben lévő video interfész szabványokat és a csatlakozók típusait tekintjük át.
HDMI
A HDMI, azaz High Definition Multimedia Interface, a jelenleg legismertebb videós felület különösen népszerű az otthoni felhasználók körében. A modern videofelbontások, hangformátumok és a hazai házimozi-rendszerek működését leegyszerűsítő funkciók szabványos támogatása miatt ez a felület a kedvencek közé tartozik. A HDMI-t elsősorban a digitális jelforrások által küldött jelek torzítás- és tömörítésmentes átvitelére tervezték.
A Mini DisplayPort (mDP) korai változatai ugyanolyan maximális felbontást képesek megjeleníteni, mint az eredeti méretű DisplayPort (DP). A DisplayPort 1.1a változaton mindkettő legfeljebb 2560 x 1600-as, az 1.2-es változaton pedig legfeljebb 4096 x 2160-as felbontást képes megjeleníteni. Az 1.3/1.4/1.4a vagy 2.0 verziókat támogató Mini DisplayPort kábelek azonban nem állnak rendelkezésre.
Legyen szó HDMI-ről, DP-ről, DVI-ről vagy VGA-ról, minden C-típusú alternatív módú kábel, adapter vagy dokkolóállomás, DP Alternate módban videokimenetként funkcionál a a videojel továbbítására. A DP Alternate mód tulajdonságai hasonlóak a normál DisplayPort szabvánnyal összevetve.
Ez azt jelenti, hogy a modern Type-C videokábelekkel akár 8K felbontás is elérhető 60 Hz-en.
DVI
Ezek a kábelek a VGA-kábelekhez képest jobb minőséget és felbontást kínálnak. Elsősorban a számítógép és a megjelenítő eszköz közötti kapcsolat biztosításához használják. Digitális vagy analóg videojeleket továbbítanak, hogy kiváló minőségű megjelenítést garantáljanak az LCD televíziókészülékeken vagy LCD monitorokon. Egy- és kétcsatlakozós változatban kaphatók.
Háromféle DVI-kábel létezik. Ezek a következők:
DVI-D (digitális)
DVI-A (analóg)
DVI-I (integrált)
SVGA-VGA
A hagyományos asztali számítógépeknél a számítógépet és a monitort egy kábel köti össze. A VGA-kábel analóg jeleket továbbít, és legfeljebb 640 x 480-as videofelbontást támogat. Az SVGA (super video graphic array) kábel analóg jeleket továbbít, és legfeljebb 800 x 600-as felbontást támogat. Az SVGA-t továbbfejlesztett vagy ultra VGA-ként is ismerik. A legtöbb SVGA kábel a 800 x 600-as szabványnál jóval nagyobb felbontást támogat.
Az SVGA, amely a VGA-nál több videomemóriát és számítógépes grafikai képességet igényel, akár 16 millió színt is támogat. A VGA és annak 640 x 480-as maximális felbontása csak 16 színt támogat. A VGA-monitorok mára elavultak. A Video Electronics Standards Association (VESA), a videoadapter- és monitorgyártók szervezete dolgozza ki az SVGA szabványokat. Sok számítógép, monitor és televízió is támogatja még az SVGA csatlakozást. Mindazonáltal a fejlettebb video szabványok, például a DVI és a HDMI bevezetése gyakorlatilag korszerűtlenné tette az SVGA-technológiát az elavult rendszerek kivételével minden más rendszerben.